کیش خوب همانند فوتبال خوب است، حرف نمی زند ، عمل می کند.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
خانه » اخبار » جنجال توهین با عکس بنر ورود افراد با شلوار کردی ممنوع + عکس
جنجال توهین با عکس بنر ورود افراد با شلوار کردی ممنوع + عکس

جنجال توهین با عکس بنر ورود افراد با شلوار کردی ممنوع + عکس

جنجال توهین با عکس بنر ورود افراد با شلوار کردی ممنوع + عکس

جنجال توهین با عکس بنر ورود افراد با شلوار کردی ممنوع + عکس

جنجال توهین با عکس بنر ورود افراد با شلوار کردی ممنوع + عکس

ورود افراد با شلوار کردی ممنوع

جنجال توهین با عکس بنر ورود افراد با شلوار کردی ممنوع که چند روزی است این عکس در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی منتشر شده است که واکنش هایی در پی داشته است.

ایجاد ممنوعیت بدون دانش حقوقی، می‌ تواند نتایج ناخوشایندی در پی داشته باشد.

در یکی از شهرها، اخیرا چند ممنوعیت تعریف شد که برخی از آن‌ها همچون ممنوعیت نصب بنر تصویر افراد فوت شده، پایه‌ی علمی و ضمانت اجرایی دارد، اما ممنوعیت‌ هایی همچون نپوشیدن شلوار کردی که با بنری در یک مکان اعلام شده است، ایرادهایی قابل توجه دارد.

مشتریان لباس‌ های محلی تعداد قابل توجهی از هموطنانمان هستند و احترام به سلیقه و علاقه‌‌ ی این افراد نشان دهنده‌ ی شعور و ادب ما می‌ باشد. اینکه لرها بخواهند «شُوال» و کردها «رانک» یا «جافی» بپوشند، نه زشت است، نه جرم است و نه گناه! بلکه امری طبیعی و حق انکار نشدنی ایشان است. اگر پوشیدن لباس محلی برای برخی افراد کسر شان و یا بی‌ کلاسی (!) محسوب می‌ شود، نشانگر دارایی و دانایی پایین آن‌ ها در این زمینه است.

آیا لباس محلی پوشیدن می‌ تواند ممنوع شود؟

پاسخ منفی است، چون جرم نیست. پوشیدن لباس محلی رفتار قابل سرزنشی نیست، پس از دید علم جامعه‌ شناسی جرم محسوب نمی‌ شود؛ هرچند برای اشخاص به‌ نسبت اندکی قابل سرزنش است. طبق دیدگاه دانشمندان اسمیت، کانت و روسو نیز نمی‌توان در این زمینه جرم‌ انگاری کرد.

به بیانی دیگر، استفاده از لباس محلی چون قابل مجازات یا اقدام تامینی نیست، مصالح اساسی افراد یا ارزش‌ های اجتماعی را مورد تعرض قرار نمی‌ دهد و قانونی در این زمینه وجود ندارد، جرم نیست.

آیا پوشیدن لباس محلی در اماکن عمومی یا اداری نامناسب است؟

پوشش نامناسب در مکان‌ های اداری کشورهای زیادی منع می‌ شود. در ایران پوششی خارج از عرف و دستورات اسلام برای فضاهای عمومی و اداری قابل قبول نیست‌. لباس‌ های محلی ایران مشکلی از این بابت ندارند بنابراین مانعی در این رابطه وجود ندارد و مردم می‌ توانند از لباس محلی خود به شرط رعایت حجاب، در مکان‌ های اداری حاضر شوند.

آنچه پوشیدن لباس لری یا کردی را برای عده‌ ای ناخوشایند کرده است، دید آن‌ها نسبت به این پوشش‌ ها است؛ ولی این دید منفی آن‌ ها نمی‌ تواند سالب حق طرفداران لباس محلی شود.

امید است قبل از ایرادگیری از دیگران، ایرادات خودمان را بررسی کرده و به این تک‌بیت واعظ قزوینی توجه کنیم:

در‌ گفتن عیب دگران، بسته‌ زبان باش

از خوبی خود عیب‌ نمای دگران باش

مهرداد دهقانی / لرستان

گردآوری: سایت تفریحی بیا فان

کپی برداری از مطالب سایت با درج لینک منبع به بیا فان مجاز است 7