لباس قدیمی را بپوشید ولی کتاب نو بخرید.
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷
خانه » اخبار » اجتماعی » واحد پول ایران “تومان” و معادل ۱۰ ریال شد
واحد پول ایران “تومان” و معادل ۱۰ ریال شد

واحد پول ایران “تومان” و معادل ۱۰ ریال شد

تومان رسما واحد پول کشورمان شد.

واحد پول کشورمان تا دیروز ریال بود و مردم چون با تومان سر و کار داشتند و معاملات خود را با ریال انجام میدادند گاهی موجب سر در گمی میشدند.

در جریان جلسه شب گذشته هیات دولت که با حضور رئیس جمهور برگزار شد، لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی که مربوط به احکامی درباره نظارت، مقررات انتظامی، صندوق حمایت سپرده ­ها، توقف، بازسازی، ورشکستگی، انحلال و تصفیه بانک­ ها و مؤسسات اعتباری است، بررسی شد.

بر اساس این لایحه، واحد پول ایران تومان و برابر ۱۰ ریال تعیین شد.

هدف از این لایحه، تأمین ثبات، سلامت و پایداری نظام پولی و بانکی بر مبنای موازین شرعی و صیانت از منافع سپرده‌گذاران است که مشتمل بر اقدامات مناسب به‌منظور برون‌رفت مؤسسات اعتباری از شرایط نامطلوب، نحوه رسیدگی به تخلفات مؤسسات اعتباری و اقدامات مقتضی در زمان ورشکستگی این مؤسسات اعلام شده است.

همچنین به منظور تضمین سپرده‌‌های اشخاص در مؤسسه اعتباری، به صندوق ضمانت سپرده‌ها اجازه داده شد با رعایت شرایط مقرر در این لایحه به فعالیت‌ها ادامه دهد که بر این اساس عضویت تمامی مؤسسات اعتباری در این صندوق الزامی است.

افزون بر این، برای کمک به پیشرفت حرفه بانکداری، اعلام موارد عملکرد غیرحرفه‌ای اعضا به بانک مرکزی، تصمیم‌گیری و اقدام در جهت پیشگیری از رقابت ناسالم و غیرمنصفانه بین اعضاء، هماهنگی و تصمیم‌گیری در خصوص نحوه تبلیغات و اطلاع‌رسانی بانکی در چارچوب مقررات بانک مرکزی، تشکیل هیئت‌ داوری با ضمانت اجرا در جهت حل اختلاف بین اعضاء و مشتریان و ارایه نظرات مشورتی به اعضاء، کانون بانک‌ها با مشارکت مؤسسات اعتباری که در ایران فعالیت می‌کنند، تشکیل شده و تمامی مؤسسات اعتباری ملزم به عضویت در کانون بانک‌ها هستند.

ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی سال گذشته گفته بود: درجریان بررسی لایحه “قانون بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران” در هیات دولت، یکی از موارد، به واحد پول ملی مرتبط بود و در جریان بررسی لایحه در جلسه دولت در ۱۹ آذر ۹۵ موضوع تغییر واحد پول ایران از “ریال” به “تومان” بررسی و تصویب شده است. البته پس از تقدیم لایحه دولت به مجلس، بررسی و تصمیم گیری نهایی با نمایندگان خواهد بود.

کپی برداری از مطالب سایت با درج لینک منبع به بیا فان مجاز است 8