کامیابی تنها در این است که بتوانی زندگی را به شیوه خودسپری کنی.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷
خانه » اخبار » اجتماعی » خارج شدن سند ۲۰۳۰ از دستور کار دولت
خارج شدن  سند ۲۰۳۰ از دستور کار دولت

خارج شدن سند ۲۰۳۰ از دستور کار دولت

 

جمعی از اساتید دانشگاه‌های کشور در نامه سرگشاده‌ای خطاب به شورای عالی انقلاب فرهنگی خواستار خروج سند ۲۰۳۰ از دستور کار دولت شدند.

 در این نامه که به امضای ۱۲۰ چهره دانشگاهی و فرهنگی  رسیده، خطاب به جناب آقای حسن روحانی تأکید شده است: انتظار از جنابعالی این است که در جلسه امروز شورای عالی انقلاب فرهنگی از دفاع‌ها و توجیه‌های غیرواقعی نسبت به آن سند پرهیز شده و با دستور جنابعالی رسماً اجرای سند ۲۰۳۰ از دستور کار دولت خارج شود.

همچنان که استحضار دارید، «تعلل» و «توجیه‌تراشی» دولت محترم سبب گردید تا رهبر معظم انقلاب به‌طور مکرر، مستقیم و عمومی، درباره سند ۲۰۳۰ اظهارنظر کنند و به‌صورت شفاف و قاطع (در بیانات مورخ ۱۷ خرداد ۹۶)،  حتی «پذیرش با تحفظ» آن را مغایر با استقلال جمهوری اسلامی ایران بدانند.

با این حال متأسفانه مشاهده می‌شود اجزای دولت، همچنان از استمرار فرآیند اجرایی‌سازی سند دفاع کرده و پیگیر آن است. گذشته از این که از تأمّل درباره مفاد و مضامین «ضدّاسلامی» و «اخلاق‌ستیزانه» این سند، غفلت شده و «عجولانه» و «در مسیری غیرقانونی» و «بی‌اطلاع شورای عالی انقلاب فرهنگی»، دولت آن را به اجرا نهاد، «اصرار» و «حساسیّت» شخص رئیس جمهور محترم نسبت به اجرای سند یادشده، تعجب‌برانگیز و سؤال‌خیز است.

مسئله این است که؛ چرا دولت محترم، این «اهتمام» و «جدّیّت» را در زمینه تحقق «سند بنیادین تحوّل در نظام آموزشی» و سایر اسناد بالادستی در زمینه علم و فرهنگ ــ که مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است و به تأیید رهبر معظم انقلاب نیز رسیده است ــ به خرج نداده و از زمان استقرار تاکنون، حرکت در راستای آنها را به «تعویق» انداخته است، اما سندی «بیگانه» و «فرمایشی»، این چنین حساسیّت دولت را برانگیخته و کارگروه‌های گوناگون را برای تحقق آن تشکیل داده است؟!

این اندازه «تعصّب» و «حساسیّت» نسبت به سند ۲۰۳۰ به هیچ رو موجه و فهم‌پذیر نیست و در ذهن همه ما، پرسش‌های اساسی و دغدغه‌آفرین رویانده است. این اصرار، کار را به آنجا رساند که حتّی در واکنشی بی‌سابقه و ناروا، گزارش‌های ارائه‌شده به رهبر معظم انقلاب درباره این سند، غیرواقعی و نادرست معرفی شد و به این ترتیب، اعتبار و حجیّت اظهارنظر ایشان نیز به چالش کشیده شد!

ما می‌کوشیم به دولت محترم، حُسن ظن داشته و با دیده اغماض به گفته‌ها و اقدامات یادشده بنگریم، اما اینک پس از آن که نظر «قطعی» و «نهایی» معظم‌له مشخص گردیده و صاحب‌نظران و عالمان بلندمرتبه نیز هم‌صدا با ایشان، به نقد و نفی این سند پرداخته‌اند، انتظار از جنابعالی این است که در جلسه امروز شورای عالی انقلاب فرهنگی، از دفاع‌های و توجیه‌های غیرواقعی نسبت به آن سند پرهیز شده و با دستور جنابعالی رسماً اجرای سند ۲۰۳۰ از دستور کار دولت خارج شود.

کپی برداری از مطالب سایت با درج لینک منبع به بیا فان مجاز است 1